Praktiški patarimai renkantis langus
Tikriausiai kiekvienas žmogus trokšta ilgaamžių, patogių, jaukių ir saugių namų, kuriuose būtų malonu leisti laiką. Toks svajonių būstas – tai ne vien gražios interjero detalės, o ir kokybiškos statybinės konstrukcijos, kurios taip pat prisideda prie gyvenimo namuose kokybės.
Plastikiniai langai – geriausias pasirinkimas, jei norite įsigyti naujus langus nešvaistydami didelių pinigų. Rinkoje yra siūloma daug įvairių langų, todėl pirkėjui labai svarbu sugebėti išsirinkti. Langų gamintojai vardija jų nuožiūra svarbiausius langų privalumus: vienas – langų medžiagų ekologiškumą, antras – langų rėmų gabaritus, trečias – profilių kamerų skaičių ar armavimo būdą, o dar kitas – stiklų skaičių. Medžiagų kokybė yra svarbu, bet svarbu ir langų konstrukcijos, kurių įvairovė priklauso nuo skirtingų gamybos ir jų komplektavimo ypatumų. „TIKS langai“ rekomenduoja langus rinktis pagal tai, kiek jie taupo energijos ir kiek praleidžia šviesos.
Inovatyvūs plastikinių konstrukcijų techniniai sprendimai leidžia suderinti didelį šviesos pralaidumą ir termoizoliacines savybes. Išmintingai besitvarkančiose šalyse (ypač Skandinavijoje) šviesos laidumo koeficientas yra labai svarbu, o Lietuvoje jis nepagrįstai ignoruojamas. Bet juk pagrindinė langų paskirtis ir yra praleisti šviesą, kurios trūkumą neretai kompensuojame įjungdami elektros lemputę.
Svarbu atkreipti dėmesį į kuo didesnį langų energinį efektyvumą, išreiškiamą šilumos perdavimo koeficientu Uw. Šio rodiklio (Uw) nustatymo būdai yra griežtai reglamentuoti ES norminių dokumentų. Nepriklausomai nuo pastato orientacijos, aplinkos ar kitų veiksnių langų Uw reikšmė išlieka ta pati visame pasaulyje.
Langų energinio efektyvumo klasifikavimo skalėje reitinguojami visi langai – prasčiausių savybių langai, kurių Uw yra 1,5 W/m2K ir didesnis, yra priskiriami G klasei, o energiškai efektyviausi langai, kurių Uw yra iki 0,7 W/m2K, yra priskiriami aukščiausiai A++ klasei. Idealiai šiltais galima vadinti A++ ir A+ energinio efektyvumo langus, kurie statybų pramonėje dažnai vadinami pasyviais.
Nors daugeliu atvejų didžiausi energijos nuostoliai tenka pastato langams (30–40 %), tačiau investavimas į efektyviausiai energiją taupančius langus neretai buvo atidėliojamas. Pastaruoju metu brangstanti energija verčia keisti ankstesnes nuostatas ir ieškoti racionaliausių taupymo sprendimų. Individualių namų statytojai ir renovuotojai vis dažniau investuoja į aukščiausio energinio efektyvumo langus, norėdami sutaupyti ne langų pirkimo, o jų eksploatavimo metu. „TIKS langai“ rekomenduoja rinktis protingai ir pasirinkimo pagrindu laikyti ne langų sukomplektavimą, o langų energinio efektyvumo ir jų kainos santykį.
UAB „Aveplast“, valdančios „TIKS langai“ prekių ženklą, direktorius Vilius Eidukevičius pabrėžia, kad „tobulėjant langų konstrukcijoms ir siekiant kuo didesnio pastatų energinio efektyvumo būtina tinkamai sumontuoti langus. Montavimo metu turėtų būti naudojamos ne vien apšiltinimo putos, bet ir difuzinės bei garo izoliacinės juostos, skirtos garantuoti langų angų sandarumą“.
Langų sandarumas – tai dar vienas vertinimo kriterijus, nuo kurio priklauso gyvenimo sąlygos šaltojo sezono metu. Dabar yra gaminami plastikiniai langai su dviem arba trimis sandarinimo tarpinėmis. Plastikiniai langai su trimis sandarinimo tarpinėmis ypač rekomenduojami naudoti aukštuminiuose pastatuose ir pajūryje, kur dažnai būna stiprūs vėjai, liūtys ar audros. Centrinėje staktoje esančios tarpinės apsaugo langų apkaustus nuo drėgmės ir neleidžia krituliams patekti ant vidinės palangės.
Šiais metais rinkoje populiarėja plastikiniai langai, turintys išskirtinę savybę – didesnį nei įprasta stiklo paketo įgilinimą į rėmus ir papildomą stiklo paketo užsandarinimą visu jo perimetru. Ši įstiklinimo įrengimo inovacija leidžia išvengti kondensato susidarymo įstiklinimo pakraščiuose net ir esant labai žemai lauko temperatūrai.
Dažnai langai pasirenkami ne vien pagal technines charakteristikas, bet ir pagal jų estetinę išvaizdą. Rinkoje siūlomi įvairaus dizaino langų ir durų profiliai, nes langų naudotojai renkasi įvairias langų rėmų formas. „TIKS langai“ rekomenduoja, renkantis langų rėmų formą, įvertinti tai, kad jie bus eksploatuojami daug metų. Pasirinkus klasikinių formų langus namai atrodys skoningai net ir keičiantis interjerui. Žmonėms, kurie vertina patogumą ir dizainą, reikia žinoti, kad gamintojų plastikinių langų profiliai skiriasi ne tik baltumu, bet ir paviršiaus šiurkštumu. Mažiausiai teplūs ir lengviausiai prižiūrimi yra ne matiniai, o blizgūs langų profiliai. Norintiems išskirtinio dizaino „TIKS langai“ suteikia platų langų rėmų spalvų ir raštų pasirinkimą, nuo medienos iki metalo imitacijų.
Plastikinių konstrukcijų ilgaamžiškumas yra svarbus kriterijus renkantis langus. Pirkėjas, įsigydamas langus ar kitas plastikines konstrukcijas, pats negali įvertinti, kiek laiko jos tarnaus. Norint langus ilgai eksploatuoti, reikia pasirinkti patikimą įmonę, kuri atsako už gaminamų produktų kokybę. Pagal Lietuvos Respublikos vartotojų teisių gynimo įstatymą, Lietuvoje veikiantys langų gamintojai yra atsakingi už savo gaminių kokybę, todėl privalo naudoti kokybiškas ir praktiškai patikrintas medžiagas. Langų gamintojų įgaliotos atstovybės, teikiančios langų ar durų įrengimo paslaugas, taip pat yra atsakingos už kokybiškų gaminių ir paslaugų teikimą. O užsienio langų gamintojai, veikiantys per smulkias, langus perpardavinėjančias įmones, didelės atsakomybės už gaminamos produkcijos kokybę neturi. Taigi užsienio langų gamintojai renkasi pigias medžiagas ir jas taupo. Kas atsitinka dėl perdėto taupymo, geriausiai žino vartotojai, nusivylę pigius langus siūlančių įmonių garantiniu aptarnavimu.
Renkantis langus svarbiausia suprasti, kad juos įsigysite ilgam, todėl reikia nuspręsti, kokia langų funkcija jums yra svarbiausia. „TIKS langai” nebijo naujovių, todėl klientams ne tik padeda lengviau išsirinkti langus, bet ir siūlo plačiausią Lietuvoje pasyvių langų pasirinkimą.